Zeytinyağı bileşiminde birçok kıymetli yağ asidi gibi bileşenlerin bulunduğu, ayrıca antioksidan olan polifenolleri de içeren, zeytinlerden sadece fiziksel yollarla elde edilen ve de doğal haliyle tüketilebilen tek bitkisel yağdır. A, D, E ve K vitaminleri açısından çok zengin olması ve de içerdiği Omega 9 ile birlikte yağ asidi oranları açısından da diğer bitkisel yağlara göre insan metabolizması için daha faydalı olduğu kabul edilmektedir.

Fakat zeytinyağını asıl faydalı ve değerli kılan içerisindeki oleik asitler ve antioksidan görevi üstlenen polifenollerdir. Hatta bazı önemli polifenoller ise sadece zeytinyağında bulunurlar.

Polifenoller zeytinyağının ömrünü artırırken aynı zamanda tadını da geliştirir. Zeytinler, meyve etinin yaklaşık % 1-3’ünü oluşturacak düzeyde, yüksek konsantrasyonda fenolik madde içerirler ve bu fenolikler zeytinden fiziksel yollarla yağa sızarak geçerler. Dolayısıyla zeytinin hangi süreçler sonrasında zeytinyağına dönüştüğü de zeytinyağının içerdiği fenolik madde miktarı açısından önem taşımaktadır. Birçok zeytinyağını birbirinden ayıran en önemli farklardan biri de bu konudur.

Zeytinyağındaki fenolik bileşenlerin değeri, zeytinin türüne, bulunduğu yüksekliğe, üretim, toplanma, saklanma şekillerine ve de üretim sürecine dahil olma süresine göre farklılık gösterirken; zeytinin tam siyaha dönmemiş yarı yeşil döneminde en yüksek olduğu gözlenmektedir, aynı zamanda üretim sırasında su kullanılması bu fenolik bileşiklerin suya geçerek kaybolmasına sebep olurken, zeytin hamurunun 27 dereceden düşük sıcaklıkta işlenmesi de uçucu faydalı bileşenlerin zeytinyağından kaybolmamasını sağlar.

Avrupa Gıda Güvenlik Ajansı‘nın (EFSA) zeytinyağındaki polifenoller üzerine yayınladığı çalışmasında, zeytinyağının faydalı etkilerinin görülebilmesinin, 200 mg/kg polifenol içeren zeytinyağlarının günlük ortalama 20 gr kadar tüketilmesi ile gözlemlendiğini açıklamıştır. Ve Avrupa’ da 250 mg/kg üzeri polifenol içeren zeytinyağları yeni zeytinyağı kategorisi olan “Sağlıklı Zeytinyağı” kategorisine girmiştir.

Sağlıklı beslenme, hastalıklardan korunmada çok önemlidir. Özellikle serbest radikallerin etkisinden kurtulmak için antioksidan beslenme önemlidir.
Son yıllarda kardiyovasküler hastalıklar, sağlıklı nörolojik gelişim, artrit, kolestrol ve de özellikle çağımızın hastalığı kanser üzerine artarak yapılmakta olan çalışmalar, bu fenolik bileşiklerin insan sağlığı üzerinde önemini daha da ortaya koymaktadır.

Türk Kanser Derneği olarak çeşitli kanser (kolon, prostat ve göğüs) ve trombik (pıhtılaşma) hastalıkların oluşumunu engellemesinden ve kanserle savaşan eritrositleri oksidatif stresten koruyarak kansere karşı koruyucu kalkan olmasından dolayı Mucizevi’nde konaklayan hastalarımız için yüksek polifenollü zeytinyağı kullanıyoruz ve herkese kullandıkları zeytinyağlarındaki polifenol oranına dikkat etmelerini en az 200 mg/kg üzeri polifenol içeren zeytinyağlarını tercih ederek soğuk olarak tüketmelerini öneriyoruz.

Kaynak: Türk Kanser Derneği

https://www.turkkanserdernegi.org/tr/faydali-bilgiler/151/kanserin-koruyucu-kalkani-zeytinyagindaki-polifenoller.html