Tarator Soslu Deniz Börülcesi

Malzemeler:

500 g deniz börülcesi
1 su bardağı ceviz içi
5 diş sarımsak
yeteri kadar koruk suyu
1 limon suyu
1/2 çay bardağı elma sirkesi
yeteri kadar sızma zeytinyağı

Hazırlanışı:

Tarator sosu nasıl hazırlanır;
Sarımsakları havanda dövün. Cevizleri de çok çok ufak hale gelinceye kadar dövün.
Bir kavanoza ceviz ve sarımsakları koyun, içine biraz taze çekilmiş karabiber (çok çok az), yeteri kadar koruk suyu ve bolca zeytinyağı ekleyip, kapağını kapatın ve iyice karıştırın. Deniz börülcesi çok tuzlu olduğu için asla tuz eklemeyin.
Eğer koruk suyu kullanmayacaksanız, onun yerine 1 limonun suyu ve yeterli ekşiliği verecek kadar elma sirkesini birlikte kullanın.
Sadece limon suyu ya da elma sirkasi de kullanbilirsiniz. Sevdiğiniz ekşi tadı hangisiyse onu tercih edin. Ekşilik miktarı da size kalmış. Ama deniz börülcesine bolca ekşi ve sarımsak çok yakışır.

Deniz börülcesi nasıl hazırlanır;
Bol suda yıkanan deniz börülcelerini, yine büyük bir tencere içinde bol suda haşlayın.
Tuzlu bir ot olan deniz börülcesine ne haşlarken, ne de piştikten sonra tuz eklemeyin.
Yaklaşık 15 -20 dakika da haşlanan börülceleri, ocaktan alın soğuk ya da buzlu su içine atın. Böylece hem rengini korur, hem de pişmesini durdurmuş olursunuz.
Soğuyan deniz börülcelerini, iyice süzdürdükten sonra, dal kısmından tutun, üstündeki yeşil kısımlarını sıyırarak bir kase içine alın.

Servis için;
Hazır olan deniz börülcesini bir servis tabağına alın. Üzerine bolca tarator sosundanekleyin. Tane cevizle süsleyin. Masaya bu şekilde getirin. Servis etmeden önce sos ve börülceleri birlikte nazikçe karıştırın ve servis edin.

Dikkat edelim!:

Deniz börülcesinin piştiğini anlamak için, bir dalın üstünden yeşil kısmı sıyırın. Hemen ayrılırsa pişmiş demektir. Fazla pişirmeyin çok dağılır.

Dondurucuda saklamak için: Haşlayıp ayıkladığınız börülceleri bir süzgeçte 2-3 saat süzülmeye bırakın. Bütün suyunu iyice süzdürün. Daha sonra, buzdolabı poşetlerinde derin dondurucuya kaldırın. Kullanmak istediğinizde oda sıcaklığında çözdürün, suyunu sıkarak kullanın.

 

https://dokuzuncubulut.com/index.php/salatalar/1114-tarator-soslu-deniz-borulcesi.html