Ultra Premium Extra Virgin Olive Oil Nedİr?

Ultra Premium (UP), dünyadaki en kaliteli zeytinyağını tanımlayan yeni bir zeytinyağı kategorisidir.

UP standardı, yüksek kaliteli sızma zeytinyağlarını, sözde “gurme” ve “birinci sınıf” zeytinyağı pazarlarına hakim olanlardan ve ayrıca binlerce marka ve özel etiketler altında kitle pazarlarında satılan daha geniş kategoriden ayırma ihtiyacının artmasına yanıt olarak oluşturuldu.

UP standardı, dünyanın en iyi sızma zeytinyağları için ayrılmıştır. Bu nedenle, UP sınıfı, mevcut tüm Avrupa, İtalyan, İspanyol, Yunan, Kuzey Amerika, Kaliforniya veya sızma zeytinyağı olarak bilinen sınıf için diğer standartları aşıyor. UP sınıfına hak kazanmak için, sızma zeytinyağının kapsamlı bir üretim, depolama, nakliye, test, kimya ve organoleptik şartları karşılaması veya bu şartları aşması gerekir.

Sızma Zeytinyağları, asidite seviyelerine göre derecelendirilir. Aşağıdaki türler mevcuttur:

– Ultra Premium Sızma Zeytinyağı, yeni bir zeytinyağı kategori olup, daha da az asidiktir (% 0,3’ten az) ve bir bitirme yağı olarak kabul edilir. Damakta temiz ve ferah bir tat bırakır.

-Premium Sızma Zeytinyağı, meyvemsilik, acılık ve sertlik dengesiyle parlak, canlı bir renge sahip olacak ve daha az asidik (% 0,5’den az) olacaktır.

– Natürel Sızma Zeytinyağı, zeytinin herhangi bir ilave ısı, rafine ve işleme tabi tutulmadan soğuk preslenmesinden yapılır. Asitlik oranı % 0,8’den fazla olmayan, genellikle yemek pişirmek için değil, daldırma, çiseleme ve salata sosları için kullanılır.